Факультет підготовки фахівців для підрозділів превентивної діяльності

Як основний організаційний і навчально-науковий структурний підрозділ університету факультет був заснований у 2004 році, на момент створення мав назву факультет міліції громадської безпеки.

Факультет було створено наказом МВС України від 21.01.2004 № 64 «Про організацію виконання Указу Президента України від 12.01.2004 № 27 «Про додаткові заходи щодо поліпшення діяльності служби дільничних інспекторів міліції», яким Дніпровський державний університет внутрішніх справ було визнано базовим навчальним закладом для підготовки дільничних інспекторів міліції. У 2015 році факультет було перейменовано в факультет підготовки фахівців для підрозділів превентивної діяльності.

У різні часи факультет очолювали висококваліфіковані фахівці, що сприяли його розвитку, а саме: С.О. Сліс, В.П. Лук`яненко, В.В. Доненко, С.Л. Недов, І.В. Пиріг, В.Є. Гуменюк, Р.М. Кацуба, А.В. Жбанчик, К.В.Бахчев.

Факультет здійснює підготовку фахівців для підрозділів превентивної діяльності освітньо-кваліфікаційного рівня: «бакалавр» за спеціальністю 262 «Правоохоронна діяльність» – 270 осіб, термін навчання 3 роки на базі повної загальної середньої освіти, а також «магістр» за спеціальністю 262 «Правоохоронна діяльність» – 25 осіб, на базі базової вищої юридичної освіти, термін навчання 1 рік 8 місяців.

Поліція превентивної діяльності в Україні у межах компетенції реалізує державну політику у сферах забезпечення публічної безпеки і порядку, безпеки дорожнього руху, організації роботи дозвільної системи, превентивної та профілактичної діяльності, запобігання та припинення насильства в сім’ї.

 

• Декан факультету – полковник поліції, кандидат юридичних наук Олексій КАМИШАНСЬКИЙ
(Google Scholar).

 

Адміністративно-командний склад факультету:

⦁ Заступник декана факультету – підполковник поліції, кандидат педагогічних наук Олександр ЦАРЬОВ
(Google Scholar, ORCID, Бібліометрика української науки);

⦁ Провідний фахівець факультету – Тетяна СИДОРЕНКО;

⦁ Провідний фахівець факультету – капітан поліції Владислав ВРЕЩ;

⦁ Фахівець І категорії факультету – Олена ПОНОМАРЕНКО;

⦁ Фахівець факультету – капітан поліції Станіслав БРИКОВ;

⦁ Фахівець факультету – Юрій МЕДЯНИЙ;

⦁ Комірник факультету – Юрій ПЕРЬКОВ.

 

Сучасна структура факультету складається з:

адміністративно-командного складу факультету;

навчально-наукової лабораторії з дослідження проблем превентивної діяльності;

кафедри адміністративного права, процесу та адміністративної діяльності;

кафедри теорії та історії держави і права;

кафедри тактико-спеціальної підготовки.

 

На кафедрі тактико-спеціальної підготовки факультету підготовки фахівців для підрозділів превентивної діяльності система формування професійної компетентності ґрунтується на комплексному вивченні навчальних дисциплін циклу професійно-практичної підготовки і активному використанні в освітньому процесі наявної матеріально-технічної бази Університету.

Так, в освітньому процесі активно використовуються: тири (мультимедійний та два стрілецькі) для стрільби бойовими набоями, тактичне містечко, кімната тактичної медицини та інтерактивна класна кімната, а також поліцейські автомобілі Toyota Prius.

Використання об’єктів в освітньому процесі надає можливість:

– формування знань та набуття навичок щодо правил і техніки стрільби;

– набуття навичок прицілювання та правильного натискання на спусковий гачок;

– відпрацювання навичок ведення вогню із-за укриття та різних положень;

– виконання практичних вправ курсу стрільб як по нерухомих, так і по рухомих цілях.

– відпрацювання практичних вправ курсу стрільб з використанням пневматичної зброї в інтерактивному пневматичному тирі «Інгул»;

– підготовка до змагань;

– набуття та вдосконалення здобувачами вищої освіти навичок практичного застосування теоретичних знань щодо правильного оцінювання конкретних подій з подальшим прийняттям правомірних рішень та психологічної готовності до дій у ситуаціях різних ступенів ризику (за допомогою ситуативних сценаріїв).

– удосконалення навичок володіння вогнепальною зброєю та веденню влучного вогню при пересуванні на автомобілі (дозволяє імітувати переслідування правопорушників та їх знешкодження з ефектом присутності стрілка в реальних умовах із салону автомобіля);

– відпрацьовувати практичні навички зовнішнього та внутрішнього огляду приміщень;

– відпрацювання службових завдань пов’язаних із зупиненням та перевіркою транспортного засобу в ситуаціях різних ступенів ризику та примусового усунення від керування;

– реалізовувати комплекс заходів, спрямованих на набуття і вдосконалення навичок практичного застосування теоретичних знань щодо правильного оцінювання конкретних подій з подальшим прийняттям правомірних рішень та психологічної готовності до дій у ситуаціях різних ступенів ризику.

– відпрацювати практичні навички зупинення транспортного засобу у ситуаціях різних ступенів ризику;

– відпрацювати навички примусового усунення від керування;

– сформувати комунікативні навички курсантів та активізувати їх пізнавальну діяльність за рахунок створення активної, мотивованої навчальної ситуації та її оперативної оцінки.

 

ЦЕНТР ТАКТИЧНОЇ ТА ВОГНЕВОЇ ПІДГОТОВКИ НА БАЗІ МУЛЬТИМЕДІЙНОГО ТИРУ «РУБІН-У»

Центр обладнаний трьома інтерактивними мультимедійними лазерними тирами «Рубін-У» (що дає можливість виконувати практичні вправи курсу стрільб), розсувними макетами побутової кімнати (вікно, вхідні двері, глухі стіни), оснащений звуковою та світловою сигналізацією (проблискові маячки синього та червоного кольорів).

 

ТИРИ

Мультимедійний тир включає в себе:

– тренажери безкульової стрільби «SKATT» (3 шт.);

– інтерактивний пневматичний тир «Інгул».

Тир 25 метрів, обладнаний системою відеоспостереження за мішенями (4 монітори), які встановлені на вогневому рубежі.

Використання об’єкту в освітньому процесі надає можливість набуття навичок стрільби з бойової короткоствольної зброї. Наявність відео камер та моніторів дає можливість контролювати викладачеві та стрільцю влучання в мішень.

Тир 50 метрів, обладнаний розсувними макетами (конструкціями) побутової кімнати (вікно, вхідні двері, стіна), оснащений звуковою та світловою сигналізацією (проблискові маячки синього та помаранчевого кольорів), встановлено мультимедійний тир «Інгул» (для відпрацювання ситуативних сценаріїв), що дає можливість виконувати практичні вправи курсу стрільб з короткоствольної зброї у повному обсязі бойовими набоями. У тирі встановлено автомобільний тренажер для імітації стрільби з автомобіля.

 

ТАКТИЧНЕ МІСТЕЧКО

Містечко розташоване на території університету і являє собою окрему огороджену територію, на якій знаходиться автомобіль, двоповерхова будівля з кімнатами, сходовими маршами та оглядовим майданчиком для науково-педагогічних працівників.

 

СЛУЖБОВІ АВТОМОБІЛІ TOYOTA PRIUS

Використовується у підрозділах Національної поліції України таких, як Департамент патрульної поліції та його територіальні підрозділи.

 

КІМНАТА ТАКТИЧНОЇ МЕДИЦИНИ

Кімната тактичної медицини обладнана манекенами-тренажерами (дорослий, дитячий, новонароджений), необхідними засобами надання домедичної допомоги (медичні бинти, кровоспинні турнікети та бандажі, носилки, назофаренгальні трубки для забезпечення СЛР, рятувальні ковдри), імітаційні накладки ран різної етіології. Використання в освітньому процесі надає можливість формування теоретичних знань та практичних навичок надання домедичної допомоги при виявленні: закритих та відкритих переломів та їх іммобілізацію; травм м’яких тканин, кровотеч, гемостазів, перев’язки ран; проведення серцево-легеневої реанімації дорослих, дітей та новонароджених; опіків; інтоксикації; шоку і різновидів шоку; медичного сортування в разі колективної аварії; іммобілізацію та евакуацію постраждалих, в ситуаціях, які виникли під час ускладнення оперативної обстановки.

 

Кафедра адміністративного права процесу та адміністративної діяльності в освітньому процесі використовує наступні полігони:

ІНТЕРАКТИВНА КЛАСНА КІМНАТА

Навчальний полігон облаштований у вигляді трикімнатної квартири, таким чином, щоб найефективніше відбувалося напрацювання практичних навичок із запобігання та протидії домашнього насильства (спілкування з жертвою і кривдником, правильного відібрання пояснень, оформлення адміністративних матеріалів, тактика дій поліцейських тощо). Саме в ній, за спеціально розробленими сценаріями, проводяться рольові ігри, учасниками і експертами яких є самі курсанти та практичні працівники поліції.

Під час тренувань та практичних занять на полігоні «Інтерактивна класна кімната» курсанти отримують знання та навики щодо:

– процесу, організації, тактичних прийомів протидії домашньому насильству в Україні;

– спілкування з жертвою і кривдником, іншими учасниками конфлікту;

– дій в критичних ситуаціях, що виникають при припиненні домашнього насильства;

– збирання доказів (протокол про адміністративне правопорушення, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, показання технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і відеозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі).

Проведенню рольової гри передує відповідна організаційна та навчально-методична робота. Напередодні курсанти одержують сценарій (група розділяється на поліцейських (патрульних, дільничних та інших), кривдника, жертви, інших осіб та експертів), напрацьовують порядок дій, ураховуючи, зрозуміло, вимоги нормативно-правових актів, програми спеціалізованого курсу, методичних посібників, рекомендацій викладача кафедри.

Варто зазначити важливе місце використання Інтерактивної класної кімнати в підготовці поліцейських офіцерів громади для об’єднаних територіальних громад.

 

КРИЗОВА КІМНАТА, ДРУЖНЯ ДО ДИТИНИ

Полігон «Кризова кімната, дружня до дитини» – спеціально організований комплекс заходів, що здійснюються відомствами, уповноваженими на захист та охорону прав дітей, які передбачають проведення допиту, опитування та проведення індивідуально-профілактичної роботи з дитиною, яка перебуває в контакті та/або в конфлікті з законом, у спеціально створених для цього умовах.

Полігон «Кризова кімната, дружня до дитини» функціонує у відповідності до міжнародних стандартів щодо захисту дітей – жертв та/або свідків злочинів, а саме: статті 39 Конвенції ООН; керівних принципів ООН з питань правосуддя у справах, пов’язаних із участю дітей – жертв та/або свідків злочинів, та вимог чинного законодавства України.

Основна мета та підстави для створення і функціонування «Кризової кімнати дружньої до дитини» полягають у соціальному та правовому захисті дітей, виявленні та документуванні злочинної діяльності, спрямованої на дітей чи за участю дітей.

У жовтні 2019 року в Дніпровському державному університеті внутрішніх справ відкрито полігон «Кризова кімната, дружня до дитини».

Формування спеціальних якостей, практичних навичок і пристосування до різноманітних ситуацій – це важливі якості, якими має володіти поліцейський, працюючи в практичному підрозділі Національної поліції.

«Кризова кімната, дружня до дитини» для дітей – це дві суміжні кімнати, та окрема навчальна аудиторія, де розміщуються слухачі для проведення заняття:

Терапевтична зала, в якій безпосередньо з дитиною працюють працівник ювенальної превенції, психолог, залучені фахівці із педіатрії, дитячої гінекології, психіатрії, педагогіки тощо. Обстановка робочого місця дає можливість відпрацювання навичок проведення превентивних, тактичних, слідчих дій для встановлення факту насильницького посягання на дитину, відпрацювання алгоритму роботи всіх суб’єктів, як працівників Національної поліції, так і інших суб’єктів у сфері захисту прав дітей з конкретної ситуації та складення відповідних процесуальних документів. Основною метою є зібрання всієї доказової бази та формування матеріалів справи.

Керівництво факультету та університету організовує зустрічі курсантів з іноземними поліцейськими та міжнародними експертами для обміну практичним досвідом. Які розповідають про особливості поліцейської служби, про ключові заходи протидії злочинності та про роботу нарядів поліції в різних країнах.

Пріоритетним завданням факультету є забезпечення високого рівня навчального процесу, виховання здобувачів вищої освіти у дусі патріотизму та поваги до народу, створення умов для всебічного розвитку особистості майбутнього офіцера української поліції, набуття курсантами теоретичних знань, практичних вмінь та навичок, необхідних для виконання завдань, пов’язаних із майбутньою службою.

Курсанти систематично відвідують з екскурсією підрозділи Національної поліції України для ознайомлення з практичною складовою їхньої майбутньої службової діяльності, а саме: Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області, Управління превентивної діяльності ГУНП в Дніпропетровській області, Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області, Ситуаційний центр ГУНП в Дніпропетровській області, Ізолятор тимчасового тримання № 1 ГУНП в Дніпропетровській області та Полк поліції особливого призначення.

Саме відвідування практичних підрозділів Національної поліції курсантами надає їм можливість дізнатись всі тонкощі проходження служби в окремому підрозділі та поспілкуватися з працівниками поліції, які мають чималий досвід в службі.

Особовий склад активно залучається до тренувань у спортивних секціях (з боротьби самбо та дзюдо; рукопашного бою; гирьового спорту; легкоатлетичного кросу; ігрових видів спорту; стрільби з бойової зброї). Особлива увага приділяється фізичному загартуванню колективу.

Курсанти беруть активну участь у громадському житті навчального закладу та факультету, організації роботи поетичних, танцювальних, вокальних, творчих гуртків, проведенні вечорів відпочинку, активно залучаються до участі у роботі наукових гуртків університету, проведенні науково-практичних конференцій, семінарів, круглих столів.

 

Контактна інформація:

Адреса:
проспект Науки (Гагаріна), 26
місто Дніпро
49000
навчальний корпус № 1
5 поверх

Тел. (056) 756-45-35.

E-mail: f_tspau@dduvs.edu.ua

Положення про факультет

Правила прийому, умови вступу, терміни та вартість навчання


110 272