- Стаття 24 Конституції України гарантує, що «Громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом».
- Закон України від 08 вересня 2005 року № 2866-IV «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків». Метою цього Закону є досягнення паритетного становища жінок і чоловіків у всіх сферах життєдіяльності суспільства шляхом правового забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, ліквідації дискримінації за ознакою статі та застосування спеціальних тимчасових заходів, спрямованих на усунення дисбалансу між можливостями жінок і чоловіків реалізовувати рівні права, надані їм Конституцією та законами України.
- Закон України від 06 вересня 2012 року № 5207-VI «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні». Цей Закон визначає організаційно-правові засади запобігання та протидії дискримінації з метою забезпечення рівних можливостей щодо реалізації прав і свобод людини та громадянина.
- Національний план дій України з виконання резолюції Ради Безпеки ООН «Жінки, мир, безпека» до 2025 року (затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 р. №113 (у редакції розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2018 р. № 637-р)). Основною метою документу є підвищення рівня дотримання принципу забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків. Цей документ став один з основоположних документів для впровадження гендерної політики
в секторі безпеки й оборони. - Державна соціальна програма забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків на період до 2021 року (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2018 р. № 273). Метою Програми є вдосконалення механізму забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків у всіх сферах життя суспільства та впровадження європейських стандартів рівності.
- Національний план дій з виконання рекомендацій, викладених у заключних зауваженнях Комітету ООН з ліквідації дискримінації щодо жінок до восьмої періодичної доповіді України про виконання Конвенції про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок на період до 2025 року (затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05 вересня 2018 р. № 634-р). Основною метою акту є подолання всіх форм дискримінації щодо жінок і дівчат, зниження рівня гендерно зумовленого насильства, забезпечення запобігання його проявам і своєчасній допомозі постраждалим, проведення широких інформаційних кампаній з підвищення правової обізнаності, покращення доступу дівчат і жінок до освітніх, медичних, правових і соціальних послуг тощо.
- Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» від 07 грудня 2017 року № 2229-VIII (зі змінами). Цей Закон визначає організаційно-правові засади запобігання та протидії домашньому насильству, основні напрями реалізації державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, спрямовані на захист прав та інтересів осіб, які постраждали від такого насильства.
- З 11 січня 2019 року у Кримінальному кодексі України запроваджено статтю 126-1 «Домашнє насильство», за порушення якої передбачено настання кримінальної відповідальності (покарання у вигляді позбавлення волі строком до 2 років).
- Концепція Державної соціальної програми запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі на період до 2025 року (схвалено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2018 р. № 728-р). Метою Програми є забезпечення розбудови системи запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі відповідно до міжнародних стандартів і Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» в умовах децентралізації та запровадження комплексних дій та заходів, спрямованих на зменшення масштабу такого явища.
Гендерне законодавство окрім перелічених вище документів також складається з таких законодавчих актів, як: Кодекс законів про працю України, Сімейний кодекс України, Цивільний кодекс України та Кримінальний кодекс України, закони України про освіту, пенсійне забезпечення, державну допомогу сім’ям з дітьми, охорону праці, основи законодавства України про охорону здоров’я тощо).