Кафедра криміналістики та домедичної підготовки

Свої витоки кафедра бере з дня заснування Дніпропетровської спеціальної середньої школи міліції та її структурного підрозділу – цикл криміналістики. Згодом, у зв’язку з набуттям навчальним закладом статусу юридичного інституту на базі циклу було сформовано кафедру кримінального процесу та криміналістики.

У цьому є заслуга трьох поколінь керівників і педагогів, чиїми руками був покликаний до життя і розбудований один із перспективних закладів освіти і науки на сході України. До їх числа належать такі досвідчені практики, як Володимир Степанович Соколовський, Володимир Леонідович Довгий, Валерій Анатолійович Дурнєв та ін. Вагомий внесок у становлення та розвиток наукового потенціалу кафедри внесли такі відомі вчені-криміналісти і судові медики, як академік Академії медичних наук, доктор медичних наук, професор Ірина Дмитрівна Спіріна, доктор юридичних наук, професор Олександр Анатолійович Кириченко, кандидат юридичних наук, професор Євген Іванович Макаренко, кандидат медичних наук, доцент Костянтин Михайлович Пантелєєв, доктор юридичних наук, професор Костянтин Олександрович Чаплинський та ін. Завдяки ним, кафедра щороку посідала одне з перших місць з основних напрямків роботи.

Наказом МВС України від 14.12.2001 № 1121 «Про створення Юридичної академії Міністерства внутрішніх справ» та відповідним наказом ректора Юридичної академії МВС від 18.01.2002 № 5 було засновано самостійний підрозділ – кафедру криміналістики.

Після реорганізації Юридичної академії МВС у Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ (наказ МВС від 27.09.2005 № 287 «Про реорганізацію вищих навчальних закладів та науково-дослідних установ») кафедра поширила галузі наукових знань та отримала назву – кафедри криміналістики, судової медицини та психіатрії. Наказом ДДУВС від 27 квітня 2020 року № 320 кафедра отримала нинішню назву «криміналістики та домедичної підготовки».

Основними завданнями діяльності кафедри є: розробка та впровадження у навчальний процес нових ефективних методик викладання криміналістики, судової медицини та психіатрії; вивчення передового досвіду криміналістичної діяльності, її аналіз; розробка та впровадження в практичну діяльність Національної поліції України методичних рекомендацій щодо використання сучасних техніко-криміналістичних засобів, тактичних прийомів і методів розслідування злочинів з метою підвищення ефективності боротьби зі злочинністю, сприяння їх впровадженню у правоохоронну практику.

Одним із пріоритетних напрямів кафедри є також проведення науково-дослідної роботи з актуальних питань боротьби зі злочинністю. На базі кафедри здійснюється підготовка докторантів, ад’юнктів і здобувачів наукового ступеня кандидата і доктора юридичних наук за спеціальністю 12.00.09 – кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза; оперативно-розшукова діяльність. Упродовж останніх п’яти років науково-педагогічним складом кафедри видано друком близько 200-ти наукових та навчально-методичних праць, серед яких монографії, навчальні посібники, курси лекцій та методичні рекомендації для практичних працівників Національної поліції.

Кафедра криміналістики та домедичної підготовки забезпечує підготовку здобувачів вищої освіти за освітньо-професійними програмами першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти з галузі знань 08 Право, спеціальності 081 «Право» та галузі знань 26 Цивільна безпека, спеціальності 262 «Правоохоронна діяльність». Після закінчення навчання всі випускники працевлаштовуються у відповідних підрозділах Національної поліції України за наступними посадами: слідчі, дізнавачі, оперуповноважені управління стратегічних розслідувань, офіцери поліції, управління патрульної поліції тощо.

На кафедрі функціонують навчальні полігони:

1. Спеціалізована навчальна аудиторія «Слідчо-криміналістичний полігон» (паспорт розглянуто і схвалено на засіданні Вченої ради університету протокол від 25.08.2022 №13).

Локації, якими облаштовано вказане приміщення використовуються кафедрою під час проведення навчальних занять з дисциплін: «Криміналістика», «Методика розслідування окремих видів кримінальних правопорушень», «Домедична підготовка», курсів підвищення кваліфікації та спеціалізації відповідно до профілю; навчально-тематичних тренінгів та факультативних занять.
Місце розташування локацій: 7-й поверх навчального корпусу ДДУВС.

Слідчо-криміналістичний полігон складається з модельних приміщень (локацій), у т.ч. з умовними найменуваннями: «Готельний номер», «Торговельно-розважальний центр (фуд-корт)», «Кабінет слідчого», «Речові докази», «Сліди злочину», «Фінансова установа», «Кабінет-тренажер з домедичної підготовки».

Навчальний полігон «Слідчо криміналістичний полігон»

2. Навчальний полігон «Розслідування воєнних злочинів» (паспорт розглянуто і схвалено на засіданні Вченої ради університету протокол від 27.04.2023 №9).

Вказаний полігон є основною навчально-матеріальною базою для проведення практичних занять, місцем для самостійної роботи здобувачів, проведення позанавчальної роботи та факультативних занять, організації заходів, що сприяють глибшому вивченню практико-орієнтованих дисциплін із питань документування та розслідування воєнних злочинів.

Основним завданням навчального полігону є забезпечення проведення практичних занять з урахуванням особливостей дії воєнного стану, на високому науковому, методичному і технічному рівні згідно з навчальними програмами і методичними рекомендаціями, а також організація і проведення позааудиторної, факультативної роботи, роботи наукових гуртків, завдяки чому розвиваються творчі, дослідницькі здібності здобувачів.

Місце розташування (адреса): територія університету за корпусом № 12 та в приміщенні укриття корпусу № 1. Навчальний полігон складається із модельних локацій, у т.ч. з умовними найменуваннями: «Місце масового розстрілу», «Місце поховання», «Місце залишків боєприпасів та вибухових предметів», «Автомобіль зі слідами влучання куль та уламків», «Місце руйнування об’єкту цивільної інфраструктури», «Місце артобстрілу», «Катівня».

Полігон використовується для проведення навчальних занять з дисциплін: «Криміналістика», «Методика розслідування окремих видів кримінальних правопорушень», «Домедична підготовка», курсів підвищення кваліфікації та спеціалізації відповідно до профілю; навчально-тематичних тренінгів та факультативних занять.

Навчальний полігон «Розслідування воєнних злочинів»

Кафедрою забезпечується викладання наступних начальних дисциплін:

⦁ «Актуальні проблеми криміналістики та судової експертизи».

⦁ «Домедична підготовка».

⦁ «Криміналістика».

⦁ «Методика розслідування кримінальних проступків» (вибіркова).

⦁ «Методика розслідування окремих видів кримінальних правопорушень».

⦁ «Методика розслідування окремих кримінальних правопорушень».

⦁ «Основи криміналістики».

⦁ «Особливості розслідування окремих видів кримінальних правопорушень» (вибіркова).

⦁ «Основи судової медицини».

⦁ «Основи судової психіатрії».

⦁ «Особливості фіксації слідів злочинів».

⦁ «Тактичні особливості проведення окремих слідчих (розшукових) дій».

⦁ «Тактичні особливості проведення окремих слідчих (розшукових) дій під час виконання доручень слідчого».

⦁ «Судова медицина та психіатрія».

На кафедрі діє науковий гурток з криміналістики та домедичної підготовки (керівник гуртка – професор кафедри криміналістики та домедичної підготовки, доктор юридичних наук, професор, майор поліції Єфімов Микола Миколайович).

Підсумкове засідання наукового гуртка кафедри

Кадрове забезпечення кафедри традиційно здійснюється виключно за рахунок практичних працівників Національної поліції України, здатних до науково-педагогічної роботи, а також випускниками ад’юнктури та докторантури.

 

Науково-педагогічний склад кафедри криміналістики та домедичнох підготовки представлений такими працівниками:

 

 

ЗАВІДУВАЧ КАФЕДРИ
Бідняк Ганна Сергіївна
майор поліції

НАУКОВИЙ СТУПІНЬ:

Кандидатка юридичних наук, 12.00.09. – кримінальний процес і криміналістика; судова експертиза.

Тема дисертації: «Використання спеціальних знань при розслідуванні шахрайства».

ВЧЕНЕ ЗВАННЯ:

Доцент по кафедрі криміналістики, судової медицини та психіатрії.

ОСВІТА:

Донецький інститут внутрішніх справ, 2001 р., спеціальність «Правознавство», Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ, 2008, «Магістр», спеціальність «Правоохоронна діяльність».

НАВЧАЛЬНІ ДИСЦИПЛІНИ:

«Криміналістика», «Домедична підготовка», «Особливості фіксації слідів злочинів».

ПОСИЛАННЯ НА НАУКОВІ ПРАЦІ:

Google Академія

ORCID

Бібліометрика української науки

SCOPUS

Електронна пошта: hanna.bidniak@dduvs.edu.ua

Каб. 207

 

ПРОФЕСОР КАФЕДРИ
Плетенець Віктор Миколайович
підполковник поліції

НАУКОВИЙ СТУПІНЬ:

Доктор юридичних наук, 12.00.09. – кримінальний процес і криміналістика; судова експертиза; оперативно-розшукова діяльність.

Тема дисертації: «Криміналістичне забезпечення подолання протидії досудовому розслідуванню».

ВЧЕНЕ ЗВАННЯ:

Професор по кафедрі криміналістики та домедичної підготовки.

ОСВІТА:

Харківський національний університет внутрішніх справ, 2006 р., спеціальність «Правознавство».

НАВЧАЛЬНІ ДИСЦИПЛІНИ:

«Криміналістика», «Домедична підготовка», «Тактичні особливості проведення окремих слідчих (розшукових) дій під час виконання доручень слідчого», «Тактичні особливості проведення окремих слідчих (розшукових) дій».

ПОСИЛАННЯ НА НАУКОВІ ПРАЦІ:

Google Академія

ORCID

Бібліометрика української науки

SCOPUS

Електронна пошта: viktor.pletenets@dduvs.edu.ua

Каб. 220

 

ПРОФЕСОР КАФЕДРИ
Пиріг Ігор Володимирович

НАУКОВИЙ СТУПІНЬ:

Доктор юридичних наук, 12.00.09. – кримінальний процес і криміналістика; судова експертиза; оперативно-розшукова діяльність.

Тема дисертації: «Теоретичні основи експертного забезпечення досудового розслідування».

ВЧЕНЕ ЗВАННЯ:

Професор по кафедрі криміналістики, судової медицини та психіатрії.

ОСВІТА:

Національна академія внутрішніх справ України, 2002 р., спеціальність «Правознавство».

НАВЧАЛЬНІ ДИСЦИПЛІНИ:

«Криміналістика», «Домедична підготовка», «Методика розслідування кримінальних проступків», «Основи криміналістики».

ПОСИЛАННЯ НА НАУКОВІ ПРАЦІ:

Google Академія

ORCID

Бібліометрика української науки

SCOPUS

Web of science

Електронна пошта: ihor.pyrih@dduvs.edu.ua

Каб. 212

 

ПРОФЕСОР КАФЕДРИ
Єфімов Микола Миколайович

НАУКОВИЙ СТУПІНЬ:

Доктор юридичних наук, 12.00.09. – кримінальний процес і криміналістика; судова експертиза; оперативно-розшукова діяльність.

Тема дисертації: «Теоретичні та праксеологічні засади методики розслідування кримінальних правопорушень проти моральності».

ВЧЕНЕ ЗВАННЯ:

Професор по кафедрі криміналістики та домедичної підготовки.

ОСВІТА:

Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ, 2008 р., спеціальність «Правоохоронна діяльність».

НАВЧАЛЬНІ ДИСЦИПЛІНИ:

«Криміналістика», «Особливості розслідування окремих видів кримінальних правопорушень», «Домедична підготовка».

ПОСИЛАННЯ НА НАУКОВІ ПРАЦІ:

Google Академія

ORCID

Бібліометрика української науки

SCOPUS

Web of science

Електронна пошта: mykola.yefimov@dduvs.edu.ua

Каб. 220

 

ДОЦЕНТ КАФЕДРИ
Павлова Наталя Валеріївна
підполковник поліції

НАУКОВИЙ СТУПІНЬ:

Кандидатка юридичних наук, 12.00.09. – кримінальний процес і криміналістика; судова експертиза.

Тема дисертації: «Особливості розслідування шахрайства, пов’язаного з відчуженням приватного житла».

ВЧЕНЕ ЗВАННЯ:

Доцент по кафедрі криміналістики, судової медицини та психіатрії.

ОСВІТА:

Донецький юридичний інститут Луганського державного університету внутрішніх справ імені Е.О. Дідоренка, 2001 р., спеціальність «Правознавство».

НАВЧАЛЬНІ ДИСЦИПЛІНИ:

«Криміналістика», «Методика розслідування окремих видів кримінальних правопорушень», «Методика розслідування кримінальних проступків».

ПОСИЛАННЯ НА НАУКОВІ ПРАЦІ:

Google Академія

ORCID

Бібліометрика української науки

SCOPUS

Web of science

Електронна пошта: natalia.pavlova@dduvs.edu.ua

Каб. 223

 

ДОЦЕНТ КАФЕДРИ
Никифорова Олена Анатоліївна

НАУКОВИЙ СТУПІНЬ:

Кандидатка біологічних наук, 03.00.13 – фізіологія людини та тварин. Тема дисертації: «Вплив аліментарного навантаження та стресу на динаміку гормонального статусу та функціональний стан аорти щурів».

ВЧЕНЕ ЗВАННЯ:

Доцент кафедри безпеки життєдіяльності.

ОСВІТА:

Дніпропетровський державний університет, 1998 р., «Біологія. Викладач біології та хімії», спеціаліст.

НАВЧАЛЬНІ ДИСЦИПЛІНИ:

«Домедична підготовка».

ПОСИЛАННЯ НА НАУКОВІ ПРАЦІ:

Google Академія

ORCID

Бібліометрика української науки

Електронна пошта: olena.nykyforova@dduvs.edu.ua

 

СТАРШИЙ ВИКЛАДАЧ КАФЕДРИ
Кривопуск Олександр Григорович
капітан поліції

ОСВІТА:

Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ, 2011, «Бакалавр», спеціальність «Правознавство», Національна академія внутрішніх справ, 2015, «Магістр», спеціальність «Правознавство».

НАВЧАЛЬНІ ДИСЦИПЛІНИ:

«Криміналістика», «Основи криміналістики», «Методика розслідування окремих кримінальних правопорушень», «Домедична підготовка».

ПОСИЛАННЯ НА НАУКОВІ ПРАЦІ:

Google Академія

ORCID

Бібліометрика української науки

Web of science

Електронна пошта: oleksandr.kryvopusk@dduvs.edu.ua

Каб. 223

 

ЛАБОРАНТ КАФЕДРИ
Рукіна Діана Олексіївна

Електронна пошта: diana.rukina@dduvs.edu.ua

Каб. 440

 

Положення про кафедру

 

Кафедра криміналістики та домедичної підготовки знаходиться на 2-му поверсі університету, кабінети: 207, 212, 220, 223, 440.

Адреса електронної пошти: d_cpmt@dduvs.edu.ua


48 964