Музей історії ДДУВС

12 червня 2000 р. ректором Дніпропетровського юридичного інституту О.В. Негодченком було підписано наказ № 102 «Про заходи по створенню музею навчального закладу», відповідно до якого музей було урочисто відкрито 16 березня 2001 р. до 35-ї річниці інституту.

Старший музейний доглядач С.В. Драбан
Старший музейний доглядач С.В. Драбан

Біля витоків музею стояли ректор інституту О.В. Негодченко (сам – колишній курсант Дніпропетровської спеціальної середньої школи міліції), і Рада ветеранів на чолі з полковником міліції у відставці П.Г. Третяком. Для безпосереднього керівництва дослідницькою, історико-пошуковою роботою було створено Раду музею у складі проректора по роботі з особовим складом М.М. Мухоїда, заступника начальника відділу кадрів В.А. Токарєва, полковника міліції у відставці Г.К. Мітюхіна і безпосередніх виконавців технічної роботи – працівників клубу С.О. Іванова, В.О. Єрніка, О.В. Книшенка.

Музей став осередком освіти і виховання, що сприяє формуванню у молодого покоління правоохоронців національної свідомості, забезпеченню духовної єдності поколінь.

Перші відвідувачі щойно відкритого музею. 2001 рік
Перші відвідувачі щойно відкритого музею.
(2001 рік)
Перші відвідувачі щойно відкритого музею. 2001 рік
Перші відвідувачі щойно відкритого музею.
(2001 рік)

Приміщення музею включає експозиційну площу та фондосховище із понад тисячі експонатів.

Експозиція музею віддзеркалює різні етапи розвитку навчального закладу. Так, на стенді № 1 «Сторінки історії» розповідається про історію створення міста Катеринослава, його розбудову та перейменування на м. Дніпропетровськ, про Феодосійські казарми, на місці яких зараз розташовується Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ. Перелічено укази та постанови уряду, на підставі яких створювався і перейменовувався навчальний заклад.

На стенді № 2 зібрано матеріали, що розповідають про керівників навчального закладу. На спеціальних підставках розташовано отримані ними дипломи, ордени, медалі, грамоти, подарунки тощо.

На стенді № 3 розташовано прапори навчального закладу – від прапора Дніпропетровської спеціальної середньої школи міліції МВС СРСР до прапора Юридичної академії МВС України.

На стенді № 4 «Охорона громадського порядку» експонуються фотокартки, почесні грамоти, посвідчення учасників курсантських батальйонів навчального закладу, які за наказом МВС СРСР добросовісно, відповідально охороняли громадський порядок і заслужили за це добрі слова подяки від людей і керівників на місцях (БАМ, зона відчуження Чорнобильської АЕС, Сумгаїт, Баку, Нагірний Карабах (Азербайджан), Алмалик (Узбекистан) тощо).

На стенді № 5 «Географія випускників» йдеться про призначення, які отримували випускники. За роки існування навчального закладу підготовлено майже 30 тисяч правоохоронців та фахівців-юристів, серед яких 23 генерали, відомі вчені-юристи, фахівці галузевої освіти та науки.

На стенді № 6 «Захисники Вітчизни» зібрано матеріали про 59 учасників Великої Вітчизняної війни (у тому числі 42 учасника бойових дій та 17 учасників війни), які здобували Перемогу у 1941-1945 рр. над фашистською Німеччиною та мілітаристською Японією.

На стенді № 7 «Наші гості» експонуються фотокартки міністрів МВС та їхніх заступників, відомих науковців, митців, які відвідували в різні роки навчальний заклад і залишили по собі добру пам’ять.

Екскурсію для зарубіжних гостей проводить доглядач музею Г.К. Мітюхін. 2005 рік
Екскурсію для зарубіжних гостей проводить доглядач музею Г.К. Мітюхін.
(2005 рік)

На стенді № 8 «Від школи міліції до юридичного інституту» йдеться про керівний та педагогічний склад Дніпропетровської спеціальної середньої школи міліції МВС СРСР, правонаступниками яких стали науковці та педагоги університету. Тут також розповідається про тих людей, які створювали матеріально-технічну базу навчального закладу. Серед викладачів, які запам’яталися не одному поколінню курсантів та слухачів-заочників, – С.П. Буданов, І.М. Богомаз, М.М. Глушко, А.В. Грабильніков, Б.Д. Кулешов, В.К. Купрюшин, І.С. Ліщук, В.З. Пісецький, В.І. Ролін, Р.А. Токарівський, І.Т. Черемісін, І.С. Чубарь, І.Г. Шкуліпа, Ю.Ф. Яковлєв та ін. Це так зване воєнне і повоєнне покоління викладачів. Із названих більшість уже пішли з життя, але пам’ять про них живе в учнях і послідовниках.

На стенді № 9 «Спортивне життя» відображено спортивні досягнення курсантів та офіцерів навчального закладу, фотокартки спортсменів, а також експонуються спортивні нагороди та кубки. Великий внесок у спортивні досягнення наших спортсменів, у розвиток фізкультури та спорту зробили ветерани Ю.І. Дорошенко, Л.Г. Заєць, В.І. Пліско, М.Ю. Пожидаєв, С.А. Сумарєв, В.П. Тімофєєв, Г.О. Храмцов та інші, що представлені на фотокартках стенду.

На стенді № 10 «Наші таланти» йдеться про створення та діяльність ансамблю «Зрима пісня», ВІА «Феміда», духового оркестру під керівництвом багаторічного керівника, обдарованої людини, ветерана А.Д. Кривошея та ін. Зазначено переможців та лауреатів конкурсів, у тому числі й КВК, конкурсів краси, художньої самодіяльності.

Посеред залу розміщено макет території навчального закладу, на підставках – дарунки навчальному закладові, фотографії ветеранів, наукові праці викладачів університету, збірки віршів та твори курсантів, студентів, викладачів, фотоальбоми тощо. На спеціальному столі зберігаються випускні альбоми, а також Книга пошани, до якої занесено понад 266 прізвищ.

До музею приходять і знайомляться з експонатами курсанти, студенти, слухачі курсів підвищення кваліфікації, учні старших класів середніх шкіл та ліцеїв, учасники науково-практичних конференцій та гості нашого навчального закладу.

Екскурсія для першокурсників. 2013 рік
Екскурсія для першокурсників. 2013 рік

З оцінкою експозиціям музею, екскурсіям можна ознайомитися на сторінках «Книги відгуків», у якій гості навчального закладу та відвідувачі залишають записи зі словами вдячності та побажаннями подальшого розвитку і процвітання.

Традиційними в музеї стали виставки, присвячені річницям університету, відзначенню учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, а також сучасному життю та навчанню особового складу, курсантів, студентів.

Структура університету

 

 

 


4 209