НАВЧАЛЬНО-НАУКОВА ЛАБОРАТОРІЯ ДОСЛІДЖЕННЯ ПРОБЛЕМ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРАВ ОСІБ, ЯКІ ПОСТРАЖДАЛИ ВІД ВІЙНИ

Навчально-наукова лабораторія дослідження проблем забезпечення прав осіб, які постраждали від війни, є структурним підрозділом Навчально-наукового інституту права та інноваційної освіти Дніпровського державного університету внутрішніх справ. Її діяльність спрямована на забезпечення і розвиток наукової та методичної складової підготовки фахівців, організацію науково-дослідної та дослідно конструкторської роботи здобувачів вищої освіти, наукових і науково педагогічних працівників Інституту.

 

Лабораторію очолює
старший науковий співробітник
лабораторії,
кандидат юридичних наук,
доцент
Оганісян
Цагік Вазгенівна.

 

Метою діяльності лабораторії є проведення наукових досліджень актуальних проблем захисту прав і свобод людини та громадянина в умовах російської воєнної агресії проти України, прав внутрішньо переміщених осіб та осіб, які постраждали від проявів гендерної нерівності.

 

Основними завданнями лабораторії є:

1. Здійснення фундаментальних і прикладних наукових та науково дослідних розробок, спрямованих на забезпечення потреб Університету та МВС України, публікація їх результатів та впровадження у практичну діяльність і освітній процес.

2. Організація науково-дослідної роботи з питань захисту прав і свобод людини та громадянина в умовах російської воєнної агресії проти України, прав внутрішньо переміщених осіб та осіб, які постраждали від проявів гендерної нерівності, впровадження результатів наукових досліджень в освітній процес.

3. Інтеграція навчально-наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності шляхом співробітництва з іншими закладами вищої освіти і науково-дослідними установами, підприємствами, установами й організаціями різних форм власності, центральними органами виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністерство внутрішніх справ України, іншими органами державного і місцевого самоврядування та громадськими об’єднаннями.

4. Залучення здобувачів вищої освіти до науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт.

5. Оприлюднення результатів наукових досліджень на конференціях, семінарах, інших наукових та освітніх заходах, у наукових виданнях і на офіційних сайтах, у тому числі в електронному науковому репозитарії Університету.

6. Організація просвітницької діяльності за напрямами роботи лабораторії у формі проведення науково-практичних семінарів, круглих столів, конференцій та інших науково-просвітницьких заходів.

Наукові та практичні заходи Навчально-наукової лабораторії дослідження проблем забезпечення прав осіб, які постраждали від війни, спрямовані на різнобічне дослідження й обговорення проблем забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб. Інформацію про проведені заходи висвітлено в ЗМІ, розміщено на сайтах учасників і партнерів заходів.

Проведення заходів стало можливим завдяки підтримці тісних взаємовідносин із:

міжнародними партнерами (Офіс Ради Європи в України, Фонд у галузі народонаселення ООН, Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, ОБСЄ, Міжнародна організація «Ла-Страда Україна», Посол Швеції в Раді Європи, Надзвичайний і Поважний посол Хорватії в Україні, Консультативна місія Європейського Союзу, Проєкт Ради Європи «Внутрішнє переміщення в Україні: розробка тривалих рішень», Проект ЄС «Право-Justice», ВГО «ELSA Україна»);

національними партнерами (Міністерство соціальної політики України, Міністерство внутрішніх справ України, Міністерство освіти і науки України, Міністерство з питань інтеграції тимчасово окупованих територій України, Дніпропетровська обласна державна адміністрація, Дніпропетровська обласна рада, Головне управління національної поліції в Дніпропетровській області, Регіональна рада реформ у сфері правосуддя проєкту Європейського Союзу, Третій апеляційний адміністративний суд, Дніпропетровський окружний адміністративний суд);

інституціями громадянського суспільства (ВГО «Асоціація українських правників», ВГО «Українська асоціація представниць правоохоронних органів», ГО «Гендерний клуб «Дніпро», ГО «Промінь», ГО «Жінки Плюс», ГО «Десяте квітня», ГО «Український Жіночий Фонд», Асоціація жінок-юристок «ЮРФЕМ», ГО «Гендер-Стрім»).

Лабораторією було організовано та проведено низку науково практичних заходів, орієнтованих на цільове вирішення соціальних проблем прав внутрішньо переміщених осіб, протидії домашньому насильству, забезпечення гендерної рівності, а також привернення уваги громадськості, державного сектору до існуючих проблем у цих сферах.

Результати науково-практичних заходів знаходять своє практичне продовження в навчальному і виховному процесі, науковій та експертній діяльності лабораторії, практичних заходах.

За останні роки опубліковано такі роботи:

➢ Міжнародний захист прав людини (Дніпро, 2020);

➢ Гендерний портрет Дніпропетровської області – 2021 р. (Дніпро, 2022);

➢ Внутрішньо переміщені особи Дніпропетровської області: гендерний портрет (Дніпро, 2023);

➢ Правові стандарти у сфері захисту прав дітей в умовах збройного конфлікту в України (Дніпро 2023);

➢ Захист прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування в умовах воєнного конфлікту: проблеми теорії та практики (Дніпро 2023) та ін.

Лабораторією розроблено методичні рекомендації «Міжнародні інституційні рамки регулювання міграційних процесів».

Лабораторія бере участь у практичному наданні правової допомоги особам, які постраждали від війни.

 

Контактні дані:

Адреса: м. Дніпро, проспект Науки, 26, корпус 1, кабінет 505.

Електронна пошта: tsahik.ohanisian@dduvs.edu.ua


3 432