У Дніпропетровському державному університеті внутрішніх справ спільно з Головним управлінням Національної поліції України в області та Нацгвардії були проведені командно-штабні, а також тактико-спеціальні навчання з питань забезпечення публічної безпеки і порядку під час виборчого процесу. У них взяли активну участь і курсанти ДДУВС.
Перший етап навчань розпочався із наради особового складу Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, керівників територіальних органів поліції та представників постійного складу Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ.
Ключова мета здійснення тактико-спеціальних навчань – відпрацювання дій правоохоронців у разі, якщо мають місце провокації та факти порушень громадського порядку на виборах.
У ході обговорення було зосереджено увагу на теоретичному опрацюванні ситуацій, які можуть статися на виборчих дільницях, а також визначено порядок дій поліцейських у кризових ситуаціях.
У рамках робочої зустрічі відбулися практичні заняття, у ході яких було відпрацьовано порядок дій поліцейського у рамках так званої «скандинавської моделі» врегулювання конфліктів. Вона передбачає залучення спеціальних груп комунікації, ключове завдання яких – охорона громадського порядку на масових заходах. Така модель поліцейської діяльності включає в себе зокрема гарантування захисту прав учасників мирних зібрань: правоохоронці вчаться підтримувати постійний діалог з організаторами демонстрації, щоби своєчасно нейтралізувати потенційні джерела загроз, попередити кризові ситуації та конфлікти між учасниками заходу та поліцейськими.
У ході навчань було зімітовано натовп «агресивно налаштованих правопорушників», який мали оточити мобільні групи поліцейських, використовуючи загороджувальні засоби та автомобілі. Серед завдань правоохоронців, відповідно до скандинавської моделі – зменшення агресії, запобігання кровопролиття, а також притягнення до відповідальності найбільш активних учасників у разі їх неправомірної поведінки.
У рамках практичного відпрацювання моделювалися різноманітні ситуації, під час яких правоохоронці вчилися злагоджено діяти для припинення конфліктних ситуацій. Застосування такого підходу дозволило курсантам засвоїти та відпрацювати на практиці ключові навички: застосування координованих дій, ведення переговорів із агресивно налаштованим натовпом, локалізація порушення, затримання зловмисників, вилучення зброї та боєприпасів.
Упродовж другого етапу тренінгу 326 курсантів 2-3 курсів Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ долучилися до практичного відпрацювання дій правоохоронця задля припинення правопорушень під час виборів. У рамках занять майбутні поліцейські мали змогу якісно та професійно підготуватися до охорони громадського порядку, адже всі вони будуть задіяні під час виборів.
У якості координатора виступив начальник відділу охорони масових заходів Управління превентивної діяльності ГУНП у Дніпропетровській області майор поліції Юрій Солодовник.
Він зазначив, що формат тренінгу було обрано задля того, щоби наочно продемонструвати ситуації, які можуть виникнути безпосередньо під час виборів. Докладніше розповів і про ключові завдання правоохоронця.
Курсанти Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ у рамках тренінгу відпрацювали порядок дій поліцейського у разі порушення громадського порядку на виборчій дільниці. Застосовували інтерактивний метод навчань.
Заняття проходили у двох залах. Перш за все, курсанти збиралися на інструктаж від координаторів тренінгу. Юнакам та дівчатам оголошували завдання та ситуації, які потрібно відпрацювати. Окрім цього, майбутніх правоохоронців розподіляли на групи, щоби кожен мав змогу випробувати себе у ролі поліцейського, який має забезпечити громадський порядок на виборах.
Майбутні правоохоронці вчилися, як потрібно діяти, а також визначали, яких заходів необхідно вжити у разі порушення виборчого законодавства. У спеціальному тренінговому кабінеті було зімітовано виборчу дільницю. Окрім цього, здійснювався відеозапис кожної ситуації, а зображення наживо передавалося на екрани в зал для нарад, де за діями курсантів спостерігали координатори.
Серед ситуацій, які були змодельовані курсантами – приховування бюлетенів, перешкоджання у проведенні виборів, вчинення хуліганських дій, блокування, здійснення агітації безпосередньо в день виборів, застосування токсичних та будь-яких хімічних речовин, мінування виборчої дільниці тощо.
Після відпрацювання чергової ситуації в тренінговій аудиторії, викладачі разом із курсантами проводили в залі для нарад роботу над помилками: переглядали відеозапис, коментували дії майбутніх правоохоронців та надавали професійні поради.
Серед навичок, які за результатами тренінгу опанували курсанти Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ – алгоритм дій поліцейського у тій чи іншій кризовій ситуації задля охорони громадського порядку під час виборів, особливості комунікації з правопорушниками тощо.
Після проведення усіх етапів тренінгу в ДДУВС також відбувся інструктаж.
Курсантам докладно пояснили, які обов’язки покладаються на них упродовж виборів. Окрім цього, у рамках наради майбутніх поліцейських розподілили по виборчим дільницям міста.
Наприкінці тренінгу з курсантами поспілкувався заступник начальника Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області Сергій Мороз. Він надав поради майбутнім поліцейським стосовно охорони громадського порядку на виборах.
Нагадаємо, що 425 курсантів та 51 співробітник Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ будуть залучені до підтримання громадського порядку під час виборів Президента України.
— 1 127